play

Vücutta Çıkan Kızarıklıklar 

Eklenme Tarihi: 08.03.2016
 
 
Ciltte herhangi bir yerde baş gösterebilen kızarlık sorunu daha çok çevresel faktör olan alerjik durumların sonucu olarak görülmektedir. Cildin alerjiye neden olan madde ile teması sonucunda alerjik reaksiyon sorunu meydana gelmektedir. Ancak vücutta çıkan her kızarıklığın nedeni alerjik reaksiyon değildir.

Cildin herhangi bir bölgesinde oluşabilen kızarıklıklar daha çok alerjik reaksiyon ile ilgilidir. Cildin alerjiye sebebiyet verebilen madde ile teması sonucunda verdiği tepki alerjik durum olarak bilinir. Alerjiyi tetikleyici etken madde ise alerjen şeklinde ifade edilir. Kızarıklık ve kaşıntı alerjik reaksiyonların en bilindik belirtilerinden biridir. Ancak ciltteki her kızarıklık alerjiden kaynaklı değildir. Kızarıklığın altında yatan nedenin saptanmasında kızarıklığın şekli, deride şişlik, ciltte döküntü olup olmadığı gibi detaylar oldukça önemlidir. 

 

Vücutta Oluşan Kızarıklık Nedenleri Nelerdir? 

 

Mantar Enfeksiyonu

Halk arasında ayakta daha çok rastlanan mantar enfeksiyonu, kaşıntı ve kızarıklığa sebebiyet verebilmektedir. Enfeksiyon ilk başlarda derinin etrafında kırmızımsı halkalar şeklinde belirir. Rahatsızlığın ilerlemesi halinde ise ciltte kaşıntı artar ve deri pul pul olur. El ve ayak parmaklarında, genital bölgede ve saç derisinde mantar enfeksiyonu meydana gelebilmektedir. Vücutta çıkan kızarıklıklar şikayetinin altında yatan neden mantar enfeksiyonu olabilir. Rahatsızlığın tedavisinde daha çok reçeteli krem veya merhemler kullanıdığından, en kısa sürede uzmana başvurulması tavsiye edilir. 

 

Alerjik Reaksiyon 

Cildin alerjiye yol açabilen(alerjen) madde ile teması sonucunda alerjik reaksiyon baş gösterebilmektedir. Alerjen maddeler kişiden kişiye değişiklik gösterse de, alerjik durumların sonuçları hemen hemen herkes de aynıdır. Deterjan, sabun, şampuan, evde kullanılan temizlik ürünleri, tercih edilen kıyafetler alerjen madde olabilir. Ciltte kızarıklık ve kaşıntı alerjinin en bilindik belirtileri arasındadır. Alerjiden kaynaklanan kızarıklıklar genellikle 1-2 saat içerisinde kendiliğinden kaybolur. Eğer kızarıklıklar uzun süredir devam ediyorsa ve deride anormallik(şişlik, pul pul olma) söz konusuysa bir an evvel uzman doktora gidilmesi tavsiye edilir. 

 

Aşırı Kuru Cilt 

Cildin fazla kuruması veya kuru olması, kaşıntı ve kızarıklık sorunlarını tetikleyicidir. Özellikle bulunulan ortamın nemsiz ve aşırı kuru olmasından kaynaklı vücutta çıkan kızarıklıklar şikayetine sık rastlanmaktadır. Nemlendirici krem veya merhemler yardımı ile cildin nemli kalması sağlanarak bu sebepten oluşabilecek kızarıklık ve kaşıntı sorunu önlenebilir. 

 

Cilt Hastalıkları 

Farkedilen kızarıklıklar, sedef hastalığı gibi ciddi cilt hastalıklarının habercisi olabilmektedir. Vücutta çıkan kızarıklıklar tek başına cilt hastalıkları bulgusu değildir. Beraberinde getirdiği diğer belirtiler de incelenmelidir. Şayet ciltteki kızarıklıklar uzun süredir devam ediyorsa ve deride döküntü, şişlik gibi anormallikler farkediliyorsa hiç vakit kaybetmeden uzman doktora başvurulması önerilir. 

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular