play

Süt Dişi Apsesi 

Eklenme Tarihi: 07.09.2016
 
 
Süt dişi apsesi ciddi boyutlara ulaşarak yüzde şişliklere sebep olabilir. Çoğu zaman ağız içerisinde dayanılmaz acılar ve dilde yara oluşumları şeklinde apse kendini göstermektedir.

Süt dişleri bebeklik çağında çıkmaya başlayarak 8-9 yaşlarında dökülen ve yerini gerçek yetişkin dişlerine bırakan dişlerdir. Bu dişler sağlam bir kök yapısına sahip değildir. Çoğu zaman süt dişleri zamanı geldiğinde küçük bir etki ile yerinden çıkarılabilmektedir.

 

Süt dişi bazı çocuklarda mineral ve vitamin eksikliğinin karşılanamaması sonucunda, fazla şekerli gıda tüketimi sonucunda ve özellikle flor eksikliğinde çürük oluşumu gözlenebilir. Çürük oluşumu çoğu zaman dişte apse oluşmasına sebep olabilir.

 

Süt Dişi Apsesi Tedavisi

 

Süt dişlerinde meydana gelen apsenin tedavi edilmesi çocukların rahatlaması için çok gereklidir. Apse yapan süt dişleri çoğu zaman ateş yükselmesine sebep olarak anne ve babaların endişe etmesine sebep olur. Apseli diş kesinlikle çekilmemeli, iltihap oluşumunu yok etmek için bir an evvel uzman doktora başvurulmalıdır.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular