play

Sol Kürek Kemiği Altı Ağrısı 

Eklenme Tarihi: 26.02.2016
 
 
Göğüs kafesinin arka kısmında bulunan kemik, kürek kemiği şeklinde ifade edilir. Kimi zaman çeşitli sebeplerden sol veya sağ kürek kemiğinde ağrı sorunu belirebilmektedir.

Sol kürek kemiği ağrısı ya da sağ kürek kemiği ağrısı şikayetiyle baş gösterebilen ağrı sorunu pek çok nedenden kaynaklı olabilmektedir. Kürek kemiği ağrısı; omuz, kol, sırt ve boyun bölgesine vuran ağrılar olarak bilinir. Bu bölgelerde ağrının yanı sıra karıncalanma ve uyuşma gibi sorunlara da yol açabilmektedir. Kol bölgesine doğru uzanan sinirlerin, sırt, omuz ve göğüs kafesinden geçmesi esnasındaki baskıdan ötürü kürek kemiğinde ağrı hissedilebilmektedir. Kürek kemiği ağrısı genellikle çok şiddetli hissedildiğinden, kişinin yaşamını olumsuz açıdan etkileyebilmektedir. Ağrının çok fazla nedeni olabileceğinden, doğru tanı ve teşhis için uzman doktora başvurulması gerekmektedir. 

 

Sol Kürek Kemiği Ağrısı Neden Olur? 

 

Hareketsizlik 

Tüm gün boyunca oturarak çalışan veya bilgisayar başında olan kişilerde, uzun süreli hareketsizlikten kaynaklı kürek kemiği bölgesinde ağrı hissedilebilmektedir. Uzun saatler boyunca oturarak çalışan kişilerin, gün içinde ufak egzersizler yapması tavsiye edilir. 

 

Kolların Sürekli Aynı Pozisyonda Tutulması 

Kolların sürekli olarak gün içinde yukarı pozisyonda tutulması, kürek kemiği ağrısını tetikleyebilmektedir. Özellikle voleybol ve basketbol oynayan kişilerde bu sebepten ağrıya sık rastlanmaktadır. 

 

Uyku Pozisyonu 

Uyku pozisyonundan kaynaklı da ağrı baş gösterebilmektedir. Sürekli aynı tarafa doğru yatılması ve başın uyurken hep aynı pozisyonda kalması ağrıya sebebiyet verebilmektedir. 

 

Zona Hastalığı 

Kürek kemiği ağrısı şikayeti kimi zaman zona hastalığının belirtisi olabilmektedir. Ağrı tek başına zonanın bulgusu olarak değerlendirilemez. Rahatsızlık beraberinde yüksek ateş, baş ağrısı gibi sorunları da getirir. Doğru tetkik ve tedavi için uzman doktor kontrolü gerekmektedir. 

 

Kürek kemiği ağrısının nedenleri bahsedilenler dışında pek çok sebepten kaynaklı olabilmektedir. Kalp krizi, omurilik yaralanması ve tendon iltihabı gibi pek çok rahatsızlık kürek kemiği ağrısı sorununa yol açabilmektedir. Ağrının altında yatan neden doğru tespiti ve tedavisi için ihmal edilmemeli, bir an önce uzman doktora başvurulması gerekmektedir.  

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular