play

Sarı Renkli Kusma 

Eklenme Tarihi: 20.06.2016
 
 
Çeşitli nedenlerden dolayı mide bulantısı ve akabinde kusma sorununa fazlaca rastlanabilmektedir. Kimi zaman kahverengi veya sarı renkli kusma olarak da belirebilen bu şikayetin, ihmal edilmemesi ve gerekli tetkik için uzmana gidilmesi önerilir.

Genellikle mide bulantısı akabinde gerçekleşen kusma sorununun bir çok nedeni olabilir. Mide bulantısı akabinde görülen kusma problemi genellikle hali hazırda kullanılan ilaçlardan, yenilen gıda ürünlerinden, enfeksiyonel rahatsızlıklardan ve araç tutması gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Kusma şikayeti kimi zaman araç/araba tutması gibi basit nedenlerden kaynaklı olabilse de, kimi zaman enfeksiyonel rahatsızlıklar gibi ciddi sorunların göstergesi olabilmektedir. Kusmanın altında yatan nedenin doğru tespiti ve nedene yönelik tedavi yöntemi için uzman hekime başvurulmasında fayda vardır.

 

Sarı Renk Kusmak

Sarı-yeşil renk kusmak, midede bulunan safrayı kusmak olarak da bilinmektedir. Daha çok fazla alkol alındıktan sonra veya mide üşütmesi akabinde görülmektedir. Kustuktan sonra farkedilen sarımsı-yeşilimsi renk normal bir durum olmadığından, kişinin paniğe ve endişeye kapılmasına neden olur. Şikayet ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, ihmal edilmemeli ve doğru-detaylı bilgi için uzmana gidilmelidir.

 

Kahverengi Kusma

Kusma ile birlikte kan gelmesi durumu, hematemez olarak bilinir. Genellikle yutak borusu, ince bağırsak ve mideden kaynaklanan hematemez; kimi zaman karaciğer rahatsızlıklarının göstergesi olarak da belirebilmektedir. Kahverengi kusma problemi, mide bulantısı ve öksürmenin akabinde olabileceği gibi durduk yerde birden bire de baş gösterebilmektedir. Kanlı kusma şeklinde de ifade edilen bu şikayetin ciddi nedenleri olabileceğinden, ihmal edilmemesi ve mutlaka uzman hekime başvurulması tavsiye edilir.

 

Mide Bulantısı ve Kusma Neden Olur?

 

- Psikolojik Etmenler(Stres, endişe vs..): Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi psikolojik etkenler; vücutta fizyolojik sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Çok stresli, heyecanlı veya endişeli bir ruh halindeyken mide bulantısı ve kusma problemleri baş gösterebilmektedir. Stres ve endişeyi gidermek, bu sebepten kaynaklanabilecek kusma sorununu da ortadan kaldırıcıdır.

- Gebelik: Hamileliğin en bilindik-yaygın belirtisi adet gecikmesi yani adet döngüsünün normalde gerçekleşmesi gereken zamanda olmaması durumudur. Bunun yanı sıra mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler de, gebelik döneminde görülebilen işaretçiler arasındadır. Bu evrede bebek bekleyen anne adayında, mide bulantısı-kusma sorunlarına sık rastlanır.

- Gıda Zehirlenmesi: Bozuk veya son kullanma tarihi geçmiş gıdaların tüketilmesinin akabinde gıda zehirlenmesi görülebilir. Gıda zehirlenmesi ise kendini mide bulantısı ve kusma ile belli eder. Bu nedenden ötürü baş gösterebilecek mide bulantısı ve kusma problemini gidermek için;

  - alışveriş esnasında gıdaların son tüketim tarihlerine bakılması

  - dışarda yemek yerken hijyen kuralları konusunda hassas olmak 

gibi yöntemler oldukça önemlidir.

- Enfeksiyonel Hastalıklar: Mide bulantısı ve kusma problemleri bir süredir devam ediyorsa, enfeksiyonel sorunların işaretçisi olabilir. Şikayetler tek başına enfeksiyonel hastalık bulgusu olarak değerlendirilemese de, beraberinde getirdiği belirtilerin detaylı incelenmesi gerekmektedir. Kimi zaman mide, bağırsak enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların sonucu olarak mide bulantısı-kusma sorunları görülebilmektedir.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular