play

Polip Tekrar Eder mi, Nedeni Nedir? 

Eklenme Tarihi: 21.09.2016
 
 
Polip özellikle ince bağırsak, kalın bağırsak ve midede gözlenen genellikle iyi huylu olan tümörlerdir. Bu tümörlerin birçoğu rastlantısal bir şekilde anlaşılır. İyi huylu poliplerin yanında bazen kanserleşme özelliği olan polipler de bulunmaktadır. Peki polip tekrar eder mi, nedeni nedir?

Polip oluşumunun birçok çevresel ve genetik faktörlere bağlı olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Poliplerin birçoğu ameliyat ile temizlenmektedir. Bazı durumlarda ameliyat yapılamayan bölgelere özellikle ilaç ile polipler eritilmeye çalışılır.

 

Polipler genellikle alındığı bölgede tekrar oluşmaz. Ancak bağırsakta alınan bölgede polip çıkmaması bağırsağın farklı bir bölümünde çıkmayacağını ne yazık ki göstermez.

 

Kötü huylu polipler iç kanamalara, kişinin tuvaletini yaparken zorlanmasına, sürekli mide bulantılarına ve çeşitli semptomlara sebep olabilir. Bu sebeple kötü huylu poliplerin derhal tespit edilip yok edilmesi gerekmektedir. Şikayetle ilgili doğru tetkik ve tedavi yöntemi için mutlaka uzman hekime başvurulması tavsiye edilir.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular