play

Mide ve Bağırsaktan Gelen Guruldama 

Eklenme Tarihi: 10.03.2016
 
 
Mide ve bağırsaktan gelen garip sesler, guruldama şeklinde ifade edilir. Duyulan bu ses kimi zaman kişinin toplum içinde mahcup olmasına sebebiyet verebilmektedir. Daha çok açlık halinde görülse de guruldamanın pek çok nedeni olabilir.

Mide ve bağırsaktan gelen guruldama şikayetine halk arasında sık rastlanmaktadır. İşitilen garip sesler, guruldama şeklinde ifade edilir. Açlık halinde veya kişinin tam anlamıyla doymadığı durumlarda mideden garip seslerin geldiği yani guruldamanın işitildiğine daha çok rastlanır. Ancak guruldamanın tek nedeni açlık hali değildir. Açlık dışında pek çok etken mideden ses gelmesi problemine sebebiyet verebilmektedir. 

 

Mideden gelen sesler genellikle herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmez. Ancak kişinin toplum içerisinde özgüven eksikliğie hissetmesine ve mahcubiyet duymasına neden olabilmektedir. Mide ve bağırsaktan gelen guruldama ile birlikte şiddetli karın ağrısı yaşanıyor ve dışkılamada herhangi bir sorun söz konusu ise derhal uzman doktora başvurulmalıdır. 

 

Mide ve Bağırsaklarda Guruldama Nedenleri Nelerdir?

Açlık Durumu

Mideden gelen tuhaf seslerin en bilindik nedenlerinden biri açlık halidir. Tam olarak doygun sağlanamamışsa ya da açlık hissediliyorsa, mideden guruldama sesinin gelmesi gayet normaldir. İşitilen garip sesler, yemek yemeyi hatırlatıcı niteliktedir. Tam anlamıyla doygunluk sağlandıktan sonra sesler ortadan kaybolur.

 

Psikolojik Etkenler(Endişe, stres vs..)

Modern çağın rahatsızlıklarından olan stres, endişe ve kaygı gibi yoğun hisler vücutta fizyolojik sonuçlarla kendini gösterebilmektedir. Psikolojik etkenler mide asidinin salgılanmasını tetikleyerek, mide guruldaması sorununa sebebiyet verebilmektedir. Psikolojik açıdan rahatlık hissi, gelen seslerin de ortadan kalmasını sağlayacaktır. 

 

Bağırsak Rahatsızlıkları

Mide ve bağırsaklardan gelen guruldama sesinin diğer bilindik sebeplerinden biri ise bağırsak rahatsızlıklarıdır. Özellikle ishal veya kabızlık rahatsızlığı durumlarında; "mide ve bağırsaktan gelen guruldama" şikayeti artış göstermektedir. Bu rahatsızlıklar dışında huzursuz bağırsak sendromu da mideden ses gelmesini tetikleyicidir. 

 

Mide Rahatsızlıkları

Mide rahatsızlıklarından en bilindik olanları; ülser, gastrit ve reflüdür. Halk arasında sık görülen bu rahatsızlıklardan dolayı midede yanma, ağrı ve guruldama gibi sorunlar baş gösterebilir. Mide rahatsızlığından şüphe duyuluyorsa, derhal uzman doktora danışılması tavsiye edilir. 

 

Çok Hızlı Yemek Yemek

Gün içerisinde öğünler sırasında çok hızlı yemek tüketmek, yiyeceklerin tam olarak parçalanmadan yutulmasına neden olmaktadır. Tüketilen besinlerin tam anlamıyla çiğnenmemesi ve çok hızlı yemek yemek kişinin hava yutmasına sebebiyet verebilir. Bu durum ise mide ve bağırsaktan gelen guruldama sorununu tetikleyicidir. 

 

Mide Guruldaması Nasıl Geçer?

 

Duyulan tuhaf seslerin yani guruldamanın tedavisi neden olan etkene göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle guruldamanın altında yatan neden saptanmalı, ardından tedaviye geçilmelidir.

- Gün içinde yeterli miktarda su içilmeli

- Besinler çiğnenmeli ve yavaş yavaş tüketilmelidir

- Öğünler arası sık ancak miktarı az olmalıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenme programları izlenmelidir.

- Mideyi rahatlatacak besinlerin tüketilmesi iyi gelir. Sindirimi zor besinlerin tüketimi guruldamayı arttırabilir.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular