play

Leğen Kemiği Ağrısı 

Eklenme Tarihi: 25.01.2016
 
 
Bel ile kalça bölgeleri arasında bulunan, kuyruk sokumunun hemen biraz üstündeki kemik, leğen kemiği olarak bilinir. Peki leğen kemiği ağrısı nedenleri nelerdir?

Kalça ile bel bölgeleri arasında yer alan ve kuyruk sokumunun biraz üstünde bulunan kemik, leğen kemiği olarak ifade edilir. Vücut ve önemli bacak hareketlerini sağlayan kaslar leğen kemiği ile neredeyse yapışık biçimde bulunur. 

Gün içerisinde hemen hemen her harekette kullanılan en büyük ekleme sahip bölge, kalçadır. Kalça yapısı gereği gayet güçlü ve dayanıklıdır. Ancak kalça bölgesine çok fazla ağırlık binmesi, kalçanın aşırı zorlanması gibi durumlarda bu bölge hasar alabilmektedir. Kalça ekleminin zedelenmesi ve yıpranması durumunda ağrılar belirebilir. Halk arasında sık rastlanan kalça ağrısının altında yatan bir çok neden olabilir. Eğer sürekli olarak kalça ağrısı sorunu yaşanıyorsa, bu durum ciddi eklem rahatsızlıklarının habercisi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır. 

Kalça Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kireçlenme 

Tıpta artrit şeklinde ifade edilen kireçlenme, kalça ağrısı probleminin en bilindik, yaygın nedenlerinden biridir. Meydana gelen kireçlenme ile birlikte eklemlerde ağrı sorunu baş gösterebilir. 

Yaşlılık Dönemi 

Kalçanın gün içinde bir çok hareket esnasında kullanıldığından bahsetmiştik. Kalça bölgesi aktif olarak sürekli kullanıldığından ve bir çok zorlayıcı etkene maruz kaldığından, zaman içinde eklemler arasında bulunan kıkırdak yıpranabilir. Yıpranan eklemde ise ağrı sorunu belirir. Yaşlılık döneminde kalça ağrısı problemine daha çok rastlanır. 

Zorlayıcı Fiziksel Aktiviteler 

Kalça aktif olarak gün içerisinde sürekli kullanılan bir bölge olduğundan aşırı zorlamaya bağlı kimi zaman hasar alabilmektedir. Özellikle ağır fiziksel işlerde çalışan kişilerde ve sporla uğraşanlarda aşırı zorlamaya bağlı olarak kalça ağrısı sorununa sık rastlanır. 

Fazla Kilo 

Aşırı kilo insan sağlığını bir çok açıdan olumsuz etkilemektedir. Fazla kilo durumunda kalça bölgesine daha çok yük binmesinden ötürü kalçada zedelenme ve hasar meydana gelmesi olasıdır. Özellikle obezite sorunu olan ve fazla kilolu kişilerde bu sebepten kalça ağrısı sorunu fazlaca görülmektedir. 

Hissedilen kalça ağrısı bir çok nedenden kaynaklı olabilir. Leğen kemiği ve kalça ağrısı uzun süredir devam ediyor ve geçmediyse, ihmal edilmemeli ve en kısa zamanda uzman bir doktora başvurulmalıdır. 

 
Etiketler: leğen kemiği zorlanması, sağ kalça ağrıları, sağ kalça kemiği ve kuyruk sokumu, leğen kemiği,
İlginizi Çekebilecek Diğer Konular