play

Kulak Basıncı Titreme 

Eklenme Tarihi: 14.10.2016
 
 
Kulak basıncı titreme bazı rahatsızlıklar sonucunda meydana gelebilir. Özellikle kulak içi basıncının değişmesine sebep olan hastalıklar ve basınç farkı değişimine sebep olan olaylar kulaklarda titreme, uğultu ve ağrı oluşumuna sebep olabilmektedir.

Kulak basıncı vücut iç basınca göre ayarlanmıştır ve dış basınç ile sürekli bir denge içerisindedir. Bu dengeyi bozan bir durumun söz konusu olma durumunda kulak içerisindeki titreşimler daha net hissedilir.

 

Kulakta meydana gelen titreme ileri boyutta çınlama hissi kulak basıncının bozulmasına bağlı olarak gözlenebileceği gibi bazı ciddi ve daha hızlı müdahale gereken durumlarda da gözlenebilmektedir.

 

Özellikle bazı ilaçlar ile meydana gelen zehirlenmelerde kulakta titreme ve çınlama gözlenmektedir. Çok sık kullanılan aspirinin etkin maddesi olan asetilsalisilik asit buna en iyi örnektir.

 

Kulak Basıncı Titreme Tedavi

Kulak basınç değişimine çok hassas bir şekilde cevap veren bir yapıdır. Bu basınç değişimine kulağımızın hızla adapte olmasını sağlamak çok önemlidir. Bunun için genellikle ağzı sık sık açmak, sakız çiğnemek gibi basit ancak etkili yöntemler kullanılmaktadır.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular