play

Kalbe İğne Batması Hissi 

Eklenme Tarihi: 16.05.2016
 
 
Esas görevi vücuda kan pompalamak olan kalp, vücutta hayati fonksiyonları gerçekleyen bir organdır. Kalpte kimi zaman sıkışma, batma hissi oluşabilmektedir. Kalpte iğne batması hissi şeklinde ifade edilen şikayetin altında yatan ciddi sorunlar olabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Vücutta kan pompalama gibi hayati bir görevi üstlenen kalpte kimi zaman sıkışma, batma hissi meydana gelebilmektedir. Kalpte iğne batması hissi olarak ifade edilen şikayetin altında yatan nedenler ciddi kalp rahatsızlıkları olabilir. Batma, sıkışma hissi koroner arter hastalığı gibi bir çok kalp rahatsızlığıyla ilintili olabilir.

 

Kalbe İğne Batması Hissi Nedenleri Nelerdir?

 

Koroner Arter Hastalığı

Kalbin çevresini saran ve kalbin beslenmesini sağlayan atardamarlar, koroner arterlerdir. Beslenme alışkanlıklarının bozuk olması, aşırı yağlı beslenme ve hareketsizlik gibi etkenler tüketilen besinlerin yan maddelerinin damarlarda birikmesine sebebiyet verebilir. Bu durum ise damar yapısının bozulmasını tetikleyerek, koroner arter hastalığına sebebiyet verebilir. Daha çok 50 yaş üstü kişilerde görülen rahatsızlığa, kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla rastlanmaktadır. Kalpte sıkışma ve batma hissi, koroner arter rahatsızlığının belirtileri arasındadır. Bunun yanı sıra kolda uyuşma, çenede kayma ve uyuşma, egzersiz esnasında çok fazla zorlanma gibi durumlar rahatsızlığın bulguları arasındadır. Daha doğru ve detaylı tetkik için kesinlikle uzman doktora başvurulmalıdır.

 

Kalp Rahatsızlıkları

Kalpte batma ve sıkışma hissi genellikle kalp krizi ile karıştırılır. Ancak her zaman kalp krizinin göstergesi olmayabilir. Kalpte sıkışma hissiyatı ile birlikte tansiyon yüksekliği şikayeti de söz konusuysa, kalp rahatsızlığından şüphe duyulur. Doğru tetkik ve teşhis için bir an evvel doktor kontrolüne başlanması önerilir.

 

"Kalbe iğne batması" şikayeti sık sık tekrar ediyorsa veya beraberinde tansiyon yüksekliği problemi söz konusuysa, bu durum kalp hastalıklarının belirtisi olabileceğinden derhal gerekli tanı için uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular