play

Kafada Aniden Çıkan Şişlikler 

Eklenme Tarihi: 26.02.2016
 
 
Kafada birden bire beliren şişliklerin altında yatan pek çok neden olabilmektedir. Şişliklerin nedeni yağ bezesi gibi basit durumlar olabileceği gibi kist gibi ciddi sağlık sorunların habercisi de olabilmektedir.

Kafada aniden çıkan şişlikler daha çok yağ bezesi sanılırlar ve pek önemsenmezler. Halbuki kafadaki her şişlik, yağ bezesini işaret etmez. Yağ bezesi dışında kafada kistler de meydana gelebilmektedir. Doğru ve kesin teşhis için uzman doktora başvurulması gerekmektedir. Kafada aniden çıkan şişliklerin temel kaynağı saptandıktan sonra nedene yönelik tedavi sürecine geçilir. Kistlerden kaynaklı şişlik söz konusuysa, kistlerin doktor kontrolü ve denetimi altında tutulması gerekmektedir. Kistler; iyi ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kafada beliren şişliklerin pek çok nedeni olabilir. Uzman tarafından detaylı incelenmesi gerekmektedir. 

 

Başta Çıkan Şişlikler Neden Olur? 

 

Yağ Bezesi 

Tıp literatüründe lipom şeklinde ifade edilen yağ bezesi, cilt altında yağ hücrelerinin birikmesi sonucunda oluşturduğu yumuşak kiste denmektedir. Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilen ve genellikle bezelye tanesi büyüklüğünde olan yağ bezesi, başta da çıkabilmektedir. Kafada çıkan şişliğin nedeni yağ bezesi sanılıp önemsenmese de, kimi zaman şişlik ciddi sorunların habercisi olabilmektedir. Yağ bezesi uzman müdahelesi sayesinde kolaylıkla alınabilmektedir. Şişliğin yağ bezesi olup olmadığını anlamak için uzman doktora başvurmakta fayda vardır. 

 

Kistler

Vücutta herhangi bir bölgede oluşabilen kistler, kafada da çıkabilmektedir. Kistler iyi huylu olabileceği gibi kötü huylu da olabilir. Bu yüzden kistlerin doktor kontrolü altında tutulması gerekmektedir. Doktor muayenesinin ve kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Şişliğin kistten kaynaklı olup olmadığını öğrenmek için uzman doktora başvurulması tavsiye edilir. 

 

Beyin Tümörü 

Başta çıkan şişlikler kimi zaman beyin tümörü rahatsızlığına işaret edebilmektedir. Nadiren görülen bu durum, tek başına beyin tümörü bulgusu olarak değerlendirilemez. Görme ve konuşmada zorluk yaşanması, baş dönmesi, denge kaybı, şiddetli baş ağrısı, titreme ve seğirmeler beyin tümörünün belirtileri arasındadır. Şayet şişlik ile birlikte diğer belirtiler de baş gösteriyorsa, ihmal edilmeden bir an evvel uzman doktora başvurulması tavsiye edilir. 

 

Kafada çıkan şişlikler kimi zaman yağ bezesi gibi basit nedenlerden kaynaklı olabileceği gibi kimi zamansa ciddi sağlık sorunlarının belirtisi niteliğinde görülebilmektedir. Bu yüzden ihmal edilmemesi ve bir an önce doktora başvurulması önerilir. 

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular