play

Deri Karıncalanması ve Kaşınması 

Eklenme Tarihi: 18.10.2016
 
 
Deri karıncalanması, kaşınması akut ya da kronik birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Önemli olan diğer belirtiler ile birlikte yorumlanarak uzman bir hekim tarafından doğru teşhisin konulmasıdır.

Deri Karıncalanması ve Kaşınması Sebepleri Nelerdir?

 

Şeker Hastalığı

 

Şeker hastalarında özellikle kan glikoz düzeyi sık sık kontrolden çıkıyor ise kişi vücudun çeşitli yerlerinde karıncalanma, uyuşma ve kaşınma gibi semptomlar hissedebilir.

Böyle bir durumda şeker hastası mutlaka kan şeker düzeyini kontrol altına almaya çalışmalı gerekli ise ilaç dozunu doktora danışarak arttırmalıdır.

 

Enfeksiyonlar

Bakteri ya da mantar kaynaklı enfeksiyonlarda deri yüzeyinde kaşınma bazı durumlarda karıncalanma sıkça gözlenmektedir. Böyle bir durumda kişi topikal antibakteriyel ya da antifungal krem ve pomat kullanmalıdır. Krem veya ilaç kullanımı konusunda kesinlikle uzman doktor görüşü alınmalıdır.

 

Sigara Kullanımı

Özellikle aşırı miktarda sigara kullanımı dokulara giden kan miktarının azalmasına ve damarların tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu durum deri yüzeyinde karıncalanma hissine ve kaşınmaya sebep olabilmektedir.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular