play

Deri Altında Yanma Hissi 

Eklenme Tarihi: 05.01.2016
 
 
Vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilen deri altında yanma hissi sorunu daha çok karıncalanma ve uyuşukluk sonrasında görülür. Yani karıncalanma ve uyuşmaya neden olan faktörler, deride yanma hissinin de nedenleri arasındadır.

Deri altında yanma hissi daha çok karıncalanma ve uyuşma sorunlarıyla birlikte baş gösterir. Vücutta karıncalanma ve uyuşukluğa neden olan etkenler dolaylı olarak deride yanma hissi problemini tetikleyebilmektedir. Sinirlerin hasar alması, sinir zedelenmesi ve sıkışması gibi durumlarda vücudun herhangi bir bölgesinde yanma, uyuşma ve karıncalanma sorunlarına rastlanabilmektedir. Sinir hasarı dışında uzun süre hareketsiz kalmak da yanma hissini tetikleyebilmektedir. 

Modern çağın getirdikleriyle birlikte yaşamda hareketsizlik artış göstermektedir. Özellikle tüm gün masa başında çalışan kişilerde hareketsizlikten ötürü vücutta yanma hissi problemine sık rastlanmaktadır. Deri altında yanma, vücutta yanma hissi problemlerinin bir çok nedeni olabilir. Nedenin saptanması ve nedene yönelik tedaviye geçilmesi için uzman doktora başvurulması önerilir. 

Deri Altında Yanma Hissi Neden Olur?

Şeker Hastalığı 

Deride karıncalanma, uyuşma ve yanma sorunlarının en bilindik nedenlerinden biri diyabetik nöropatidir. Kandaki şeker oranı dengesizliği vücutta yanma hissi problemine neden olabilmektedir. 

Romatizmal Rahatsızlıklar

Vücutta karıncalanma, uyuşma ve yanma gibi sorunlarla kendini belli eden romatizmal rahatsızlıklar, yanma hissinin en bilindik sebeplerinden biridir. Karıncalanmayla birlikte vücutta yanma hissedilir. Eklem rahatsızlıkları ve çeşitli romatizmal rahatsızlıklar kesinlikle ihmal edilmemeli ve mutlaka fizik tedavi uzmanına danışılmalıdır. 

Uzun Süre Hareketsiz Kalmak 

Gün içinde uzun süre hareketsiz ve aynı pozisyonda kalmak, vücutta karıncalanma ve uyuşma sorunlarını tetikleyicidir. Bu durumda sinirler çevresindeki hücreleri tam anlamıyla besleyemez. Bunun sonucu olarak ise deride uyuşma, karıncalanma sorunları baş gösterir. Karıncalanma hissi ise beraberinde yanma sorununu getirir. 

Vitamin Eksikliği 

Beslenme alışkanlıkları ve beslenme programları, bir çok konuda vücut sağlığını etkileyebilmektedir. Gün içinde yeterince vitamin alınmadığı durumda vitamin eksikliği problemi görülür. Vitamin eksikliği ise vücutta karıncalanma, uyuşma ve yanma hissine neden olabilmektedir. Özellikle B12 vitamini eksikliği durumunda vücutta yanma hissi sorununa sık rastlanır. Hem sağlık hem de oluşabilecek karıncalanma, yanma sorunlarını önlemek adına dengeli beslenmek de fayda vardır. 

Deri altında yanma hissi kimi zaman ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Yanma hissinin altında yatan nedenin bir an önce saptanması ve tedaviye başlanabilmesi için mutlaka doktora başvurulmasını öneriyoruz.

 
Etiketler: ellerimdeki ve ayaklarimdaki yanma, ayakta yanma, ayak yanması,
İlginizi Çekebilecek Diğer Konular