play

Çenemde Uyuşma Var 

Eklenme Tarihi: 19.10.2016
 
 
Çene bölgesinde meydana gelen uyuşma çeşitli ciddi rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Genellikle çene bölgesinde yaşanılan uyuşma hissi diş çekimi ya da ağız içi operasyonlarda kullanılan lokal anesteziklerden kaynaklı oluşmaktadır. Ancak bunun dışında bir çok faktör uyuşmayı tetikleyebilir.

Çenede uyuşma hissinin oluşma sebepleri nelerdir?

 

Felç

Çenede yavaş bir şekilde başlayarak kişinin konuşmasını etkileyen uyuşma hissi ya da aniden meydana gelen ve kişinin dış görünüşünde de ciddi değişime sebep olan çenede yamulma ve uyuşukluk hissi akıllara ilk olarak felci getirmektedir.

 

Özellikle yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerde ya da kalp yetmezliği yaşayan ve düzenli olarak ilaç kullanan kişilerde çene bölgesinde başlayan uyuşma hissi kesinlikle ihmal edilmemeli, bir an evvel en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

 

Tetanoz

Toprakta yaşayan bakterilerden kaynaklı oluşan tetanoz hastalığı genellikle paslı ve küflü eşyalardan kolaylıkla insan vücuduna geçebilir.

Tetanoz aşısı yaptırmayan kişilerde bakteri vücutta çeşitli etkilere sebep olmaktadır. Bunların başında çene kaslarında ciddi spazm oluşumları ve çenede uyuşukluk hissi yer almaktadır.

 

Psikolojik Etkenler

Aşırı stres ve heyecan gibi psikolojik etkenler, vücutta bir takım fizyolojik sorunlara yol açabilir. Çene uyuşmasının altında yatan neden; sinirlilik hali, stres gibi psikolojik sebepler olabilir. Bu nedenlerden oluşan uyuşma hissi genellikle kısa sürelidir ve kendiliğinden geçer.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular