play

Boyun Kasılması 

Eklenme Tarihi: 20.10.2016
 
 
Boyun kasılması akut bir şekilde aniden meydana gelip kısa süre içerisinde kendiliğinden geçebileceği gibi uzun vadeli olarak da oluşabilmektedir.

Boyun kaslarında meydana gelen çeşitli harabiyetler sonucunda boyunda kasılma meydana gelebilir. Çarpma-vurma gibi kazalar sonucunda aniden boyunda kasılma gözlenebilir ya da kaslarda yaşa bağlı olarak deformasyon gözlenebilir.

 

Boyun kasılması sebepleri nelerdir?

 

Travma

Kazalar sonucunda boyun bölgesine alınan darbeler boyun kaslarında kalıcı hasara sebep olabilir. Kişi böyle bir durumda kaslarında sürekli kasılma hissi hissedebilir ya da kendini zorladığında boyunda ağrı ve kasılma oluşumu gözlenebilir.

 

Kas Rahatsızlıkları

Kaslarda meydana gelen herhangi bir tetani hali kasın farklı sürelerde kasılarak kalmasına sebep olabilir. Bu durum vücudumuzda farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilir.

 

Kaslarda meydana gelen tetani halinin en büyük sebeplerinden bir tanesi kalsiyumdur. Vücudumuzda bulunan kalsiyum miktarı kasların çalışmasını büyük oranda etkilemektedir. Bu sebeple kandaki kalsiyum miktarının belirli aralıklar ile kontrol edilmesi gerekmektedir.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular