play

Boynumda Ağrı ve Gerilme 

Eklenme Tarihi: 19.10.2016
 
 
Boyun bölgesinde ağrı ve gerilme oluşumu genellikle kas tutulmalarından kaynaklı meydana gelmektedir. Bu durum kişinin boyun bölgesini aşırı şekilde zorlamasından kaynaklı olabileceği gibi, yapılan ters bir hareketten kaynaklı da oluşabilmektedir.

Boyunda ağrı ve gerilme oluşumunun sebepleri nelerdir?

 

Boyun Düzleşmesi

Boyun düzleşmesi günümüzde sıkça gözlenen bir rahatsızlıktır. Genellikle sürekli masa başında oturarak iç yapan kişilerde bu bölgedeki anatomik yapının ve kasların deforme olması durumunda gözlenmektedir.

 

Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı ani kazlar sonucunda oluşabileceği gibi, zaman içerisinde boyun bölgesinde meydana gelen zedelenme ve aşınmadan kaynaklı da oluşabilmektedir.

 

Boyun fıtığı olan kişiler genellikle boyun bölgesinde şiddetli ağrı hissederler. Bu durum bazı olgularda ameliyat edilmeden geçmemektedir.

 

Tümör Kaynaklı Hastalıklar

 

Tümör kaynaklı rahatsızlıklar çok sık gözlenmemektedir. Ancak kronik bir hal almış şiddetli ağrı ve kasılmaların sebebi tümör olabilmektedir. Böyle bir durumda kişinin erkenden uzman bir hekime gitmesi ve gerekli tetkikleri yaptırması büyük önem taşımaktadır.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular