play

Boğazda Gıcık ve Öksürük 

Eklenme Tarihi: 19.10.2016
 
 
Boğazda gıcık ve öksürük oluşumu özellikle kış aylarının gelmesi ile artış göstermektedir. Ancak hastalık kaynaklı oluşan gıcık ve öksürük dışında boğazda öksürük ve gıcık oluşmasına sebep olan birçok etmen bulunmaktadır.

Boğazda gıcık ve öksürük oluşum nedenleri nelerdir?

 

Farenjit

 

Farenjit boğazda kaşınma, gıcık ve öksürük ile kendini gösteren bir üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Kış aylarında sıklıkla karşılaşılan bakteriyel kaynaklı bu hastalığın tedavi edilmesi kişinin semptomlardan kolayca kurtulmasını sağlamaktadır.

 

Tedavide genellikle antibiyotik kullanımının yanı sıra öksürük kesici ilaçlar, boğaz spreyleri ve balgam söktürücü ilaçlar da kullanılmaktadır. İlaçların kesinlikle uzman kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

 

Alerjik Reaksiyonlar

 

Alerjik reaksiyonlar, her mevsimde gözlenebilen ve farklı etmenlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir durumdur. Kişiden kişiye değişiklik gösterse de gıcık oluşumu ve öksürük oluşumu özellikle toza karşı alerjisi olan ve mevsimsel alerjisi olan kişiler de sıklıkla gözlenmektedir.

 

Alerjik reaksiyonlarda kişinin alerjenden uzak durması, semptomların giderilmesi için antihistaminik kullanması uzman tarafından gerekli görülebilir.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular