play

Ayak Tırnağında Morarma 

Eklenme Tarihi: 21.09.2016
 
 
Ayak parmağı üzerine ağır bir cisim düşürülmesi ya da kişinin ayak parmağını sert bir yere çarpması sonucunda travmaya bağlı olarak ayak tırnağında morarma gözlenebilmektedir.

Ayak tırnağında meydana gelen morarma tırnağın yerinden çıkmasına sebep olabilmektedir bazen ise tırnak ile büyüyerek morartı yavaş yavaş geçmektedir.

 

Ayak tırnağında meydana gelen morarma tırnak batmasından kaynaklı da oluşabilmektedir. Tırnak batması özellikle çok sıkı ayakkabı giyen kişilerde ve tırnağını yanlış kesen kişilerde gözlenmektedir. Bu şekilde meydana gelen morarmalara ciddi ağrılar eşlik etmektedir.

 

Ayak Tırnağında Morarma Tedavisi

 

Ayak tırnağında meydana gelen morarma eğer tırnak batmasına bağlı oluşuyor ise hemen tedavi edilmelidir. Batan tırnak düzeltilmediği sürece tırnak morarmaya ve ağrı yapmaya devam edecektir.

 

Tırnağın batan kısmı cerrahi bir operasyon ile kolayca alınabilir. Bu durumda kişi yaklaşık olarak 2-3 hafta o parmağını iyi bir şekilde muhafaza etmeli ve ayakkabı giymemelidir. Aynı zamanda batan tırnağın tırnak yatağı genişletilerek de bu problemden kurtulunabilir.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular