play

Ayak Tabanında Ağrı ve Kramp 

Eklenme Tarihi: 19.10.2016
 
 
Ayak tabanında ağrı ve kramp oluşumu genellikle sürekli ayakta duran ya da ayakta uzun saatler boyunca çalışmak zorunda kalan kişilerde gözlenmektedir. Bu durum uzun vadede ayakta kalıcı problemlerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Kişi uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklı oluşan kramp ve ağrıyı önlemek için öncelikli olarak ayağını rahat ettirecek ortopedik ayakkabılar giymelidir.

 

Ayak tabanında ağrı ve kramp oluşum sebepleri nelerdir?

 

Topuk Dikeni

Topuk dikeni genellikle duruş bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kişi ayak tabanında ağrı ve şiddetli kramplar hissetmektedir. Bu sebeple çoğu zaman ayakta durmak kişi için katlanılamaz bir acı oluşturur.

 

Topuk dikeni cerrahi müdahale gerektiren bir hastalıktır.

 

Kas Krampları

Kişinin uzun süre yürümesi ya da koşması durumunda kasların olağandan daha fazla yorulması ile kas krampları meydana gelebilir. Böyle bir durumda kişi yürürken ya da koşarken bir anda ayak tabanında dayanılmaz bir ağrı ve kramp yaşayabilir.

 

Aşırı Susuzluk

Yapılan araştırmalar vücudun aşırı susuz kalması durumunda ayak tabanında ağrı ve krampların görüldüğünü kanıtlamıştır. Hatta ileri boyutlarda bu durum kronik bir hal alabilir.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular