play

Avuçiçi Terlemesi 

Eklenme Tarihi: 19.10.2016
 
 
Avuçiçi terlemesi çeşitli hastaların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Birçok kişi iç yaparken avuçiçi terlediğini farkeder ancak bu genellikle bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaz.

Avuçiçi terlemesi soğuk soğuk meydana geliyor ise ya da kişi gün içerisinde sürekli ve aşırı miktarda avuçiçi terliyor ise bu durumun altında yatan bazı ciddi sebepler bulunuyor olabilir.

 

Avuçiçi Terlemesinin Nedenleri Nelerdir?

 

Hormonal Bozukluklar

Hormonlarda meydana gelen değişim normalin dışına çıkar ise bazı etkiler ortaya çıkabilir. Bunlardan bir tanesi de avuçiçi terlemesi.

 

Avuçiçi terlemesi tiroid hormonunun fazla üretilmesi durumunda gözlenen bir durumdur. Bu kişilerde avuç içleri sürekli nemli ve sıcaktır.

 

Çevresel Faktörler

 

Avuçiçi bölgesinin aşırı havasız ve sıcak bırakılması durumunda kişi avuçiçinden terleyebilir. Bu durum çok sık olmasa da yaşanan bir durumdur.

 

Stres Kaynaklı

 

Avuçiçi bölgesinin terlemesinin en sık gözlenen sebeplerinden bir tanesi strestir. Özellikle heyecana bağlı oluşan streslerde kişi bu süre boyunca avuçiçinden terler. Kişinin psikolojik olarak rahatlatılması ile bu problem ortadan kalkabilir.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular