play

Aşırı Kıllanma ve Kıl Dökülmesi 

Eklenme Tarihi: 19.10.2016
 
 
Aşırı kıllanma ve kıl dökülmesi çeşitli vitamin eksikliklerinden, hastalıklardan ve çeşitli çevresel faktörlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Aşırı kıllanma ya da kıl dökülmesi kişinin sosyal yaşantısını etkileyebilir. Bu sebeple bütün tetkikler yapılmalı ve rahatsızlığın altında yatan sebep bulunmalıdır. Kaynak tedavi edildiğinde kısa süre içerisinde semptomlar ortadan kalkmaktadır.

Aşırı kıllanma ve kıl dökülmesi sebepleri nelerdir?

 

Kansızlık

Özellikle demir eksikliğine bağlı meydana gelen kansızlıkta kişide sık sık gözlenen semptomlardan bir tanesi kıl dökülmesidir. Özellikle saç kılları, kaşlar ve kirpiklerde ciddi miktarlarda dökülmeler gözlenebilmektedir.

 

Tiroid Hastalıkları

Tiroid hormonun vücutta aşırı miktarda olması ya da az miktarda olması bazı farklı hastalıklara sebep olmaktadır. Tiroid hormonunun yüksek olması kişinin tüylenme problemi yaşamasına sebep olabilmektedir.

Böyle bir durumda kişi kan tiroid değerini normal düzeylerde tutacak ilaçlar kullanmalıdır.

 

Beslenme

Sürekli hazır ve katkı maddesi içeren gıdaların tüketilmesi kişinin sık sık tüylenme problemi yaşamasına sebep olabilir. Hazır gıdaların içerisine konulan birçok koruyucu madde tüy çıkışında artışa sebebiyet verebilir. Hem sağlıklı yaşam hem de olası kıllanma probleminden korunmak için hazır gıdaların tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular