play

Aşırı Gece Terlemesi ve Ağrılar 

Eklenme Tarihi: 18.10.2016
 
 
Aşırı gece terlemesi ve ağrılar genellikle kronik hastalığa sahip olan kişilerde belli aralıklarla ortaya çıkmaktadır. Bu durum çoğu zaman kronik hastalıkta kullanılan ilacın dozunun yeterli gelmemesi durumunda gözlenmektedir. Böyle bir durumda kişi doktora giderek ilaç dozunu arttırmalıdır.

Aşırı gece terlemesi ve ağrı oluşumu;

  • Şeker hastalarında çok sık gözlenen bir durumdur. Özellikle insülin bağımlı şeker hastası olan kişilerde gece yatmadan önce kullanılan insülinin doğru dozda ayarlanmaması kan glikoz düzeyinin artmasına sebep olur. Yüksek kan glikoz seviyesinde geceleri terleme, ağrı oluşumu ve uyku problemi sıkça gözlenmektedir.
  • Kadınlarda gece terlemeleri özellikle belirli bir yaştan sonra menopoz habercisi olarak ortaya çıkmaktadır. Ani değişen hormon değerleri kadınlarda geceleyin ansızın başlayan gece terlemelerine ve ağrılara sebep olmaktadır.

 

Aşırı Gece Terlemesi ve Ağrıların Tedavisi

 

Gece terlemesi var olan kronik bir hastalıktan dolayı gerçekleşebilir. Bu durum sıklaşırsa kişi muhakkak doktoruna tekrar muayene olmalıdır.

Menopoza bağlı terlemeler kişiden kişiye değişen sürelerde seyredebilir ancak genelikle bu dönemin alevli evresi geçtiğinde kişinin şikayetleri tamamen ortadan kaybolur.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular