play

Aşı Sonrası Morarma 

Eklenme Tarihi: 18.10.2016
 
 
Aşı sonrası morarma gözlenmesi yapılan aşının içerdiği etkin maddeye ve aşının vurulduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle sıkça kullanılan grip ve soğuk algınlığı aşılarında ciltte morarma gözlenmemektedir. Bazı durumlarda hafif bir morarma gözlenebilir. Ciddi boyutlardaki morarmalar da mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Aşı sonrası morarma sebepleri nelerdir?

 

Alerjik Reaksiyon

Vurulan alının içerisindeki etkin maddeye karşı kişinin alerjisinin olması durumunda kişinin kolunda morarma gözlenebilir. Bu durumda oluşan morarma küçümsenecek boyutta değildir ve genellikle oluşan bu morluğa eşlik eden birden çok semptom bulunmaktadır.

 

Enfeksiyonlar

Aşının vurulması esnasında ya da sonrasında bu bölgenin yeterince steril tutulmaması durumunda enfeksiyon gözlenebilir. Enfeksiyondan kaynaklı yara, ağrı oluşumu ve morarma oluşabilir. Enfeksiyonun ortadan kalkması ile oluşan morarma ve ağrı geçer.

 

Bireye Bağlı Özellikler

Bireyin deri dokusunun çok hassas olması, kolay deri altı kanamaların gerçekleşiyor olması aşı sonrasında kişinin kolunda morarma gözlenmesine sebep olabilir. Oluşan bu morluk kısa süre içerisinde genellikle kendiliğinden geçmektedir.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular